Jak vybrat pennyboard

 

Pennyboardy jsou rozměrově velice podobné, rozdíly jsou především v barevném provedení desek, koleček, značce a ceně. Obecně se dá říct, čím vyšší cena, tím materiálově kvalitnější, propracovanější zpracování, nadstandardní grafické zpracování (potisk, chrom), LED osvětlení desky nebo koleček.

Lehký jezdec může mít problém se zatáčením. Pro jezdce pod 50 kg doporučujeme vybrat středně nebo spíše více zátačivý pennyboard a naopak. Pro velmi lehké jezdce doporučujeme značku Karnage nebo Baby Miller, která se dobře ovládá, nebo dokoupit měkší bushingy.

Levnější modely mívají tvrdší bushingy vhodné pro jezdce nad 50kg (malá/střední zatáčivost). Tento problém lze vyřešit výměnou bushingu za měkčí. Více informací zde: https://www.skate-board.cz/content/zataceni-a-zatacivost-boardu

Jakou velikost? – boardy máme obvykle ve 2 velikostech: Penny 22" (délka 22 palců / 56 cm), nebo Nickel 27" (délka 27 palců / 71 cm). Velikostní rozdíly mezi pennyboardy jdou nepatrné.

Jaké barevné řešení? – vyberte si jednu z mnoha barevných kombinací plastových nebo dřevěných desek, koleček a podvozků určující Váš módní styl

Pennyboard pro začátečníka? Často se setkáváme s otázkou, jaký je vhodný pennyboard pro začátečníka? Zde je potřeba rozlišit dva faktory: 1) Co je vhodné pro začínajícího jezdce, 2) Co je vhodné do začátku aby to moc nestálo. Ad 1) Pro začínajícího jezdce jen to nejleší a profesionální kvalitu, není důvod začínat na prknech za lidovou cenu. Ad 2) Pokud nechceme moc utrácet, tak i nenáročnému začátečnikovi stačí na naučení prkno za lidovou cenu. Závěrem zle říct, že speciální prkna pro začátečníky se nedělají. Obecně platí, čím delší prkno, tím je jízda stabilnější a tím pádem i vhodnější pro začátečníka, ale to už se dostáváme do oblasti longboardu.

 

Co je pennyboard?

Slovo „penny“ znamená v doslovném překladu „maličký“, jde o zmenšenou verzi longboardu (tvar cruiser) s plastovou deskou (jsou i dřevěné) a kicktailem, kovovými trucky (podvozky) a s velkými, tichými gumovými kolečky jako na longboardu. Pennyboard je oblíbený pro svou malou velikost, snadnou přenositelnost a rychlou jízdou v městském terénu. Plastový pennyboard je také stylový módní doplněk, znovu objevený hit 70. let.

 Penny board

 

Jakou velikost?

Standardní oblíbená velikost pennyboardu je 22“ (22 palců / 56 cm), což je celková délka. Pennyboard je oblíbený pro to jak je malý a přitom velmi rychlý. Dobře se na něm jezdí, i když je tak maličký. Vyniká především svou skladností, nízkou hmotností a jednoduchou přenositelností, vejde se na batoh, do batohu, do školní skříňky, dobře se s ním cestuje. Díky plastové profilované desce s nízkou hmotností se dobře nosí jen tak v ruce a dobře se udržuje.

V nabídce najdete i větší variantu pennyboardu s označením „Nickel“. Nickelboard je 27“ dlouhý (27 palců / 71 cm), tedy o 15cm delší než klasický pennyboard, také je o něco širší. Díky většímu rozměru je jízda pohodlnější a stabilnější i ve vysokých rychlostech, jedná se spíše o prkno na sportovní ježdění, než na cestování. Nickelboard si zvolí fajnšmekři jízdy, kterým nevadí větší velikost, špatnější skladnost a přenositelnost.

Počítejte s tím, že Pennyboard 22" je opravdu maličký a pokud chcete něco spíše na jezdění, doporučujeme sáhnout po větší variantě Nickelboardu 27".

velikostni%20rozdil%20600.png

Zaměřte se také na velikost koleček, čím větší kolečko, tím lépe. Vetší kolečka rychleji jedou a snadněji překonávají běžné nerovnosti povrchu, jako jsou drobné kamínky, spáry, dlaždice, atd. Větší kolečka obvykle znamená i vyšší cenu pennyboardu.

Měkké kolečka jedou pohodlněji, tišeji, lépe drží na nerovném povrchu, ale zase jsou háklivé na ostré kamínky. Tvrdší kolečka (nad 80A) jsou určena pro drsnější jízdu, slajdování, dancing, atd.

 

Hmotnost jezdce a zatáčení

Hmotnost jezdce má velký vliv na zatáčení pennyboardu. Tvrdost a tvar Bushingu ovlivňuje, jak se Vám bude s pennyboardem zatáčet, pro lepší zatáčení mnohdy stačí Bushingy povolit, ale někdy to nepomůže a je potřeba Bushingy vyměnit za měkčí. Pro jezdce pod 50kg doporučujeme vybrat rovnou pennyboadr středně nebo více zatáčivý a pro jezdce cca nad 50kg doporučujeme vybrat středně nebo méně zatáčivý. Zatáčivost testujeme a pokud méně zatáčí, vždy uvádíme ve specifikaci produktu. Výbornou zatáčivost mají pennyboardy značky "Karnage" nebo "Baby Miller" - doporučujeme pro lehčí jezdce.

Maximální hmotnost jezdce uvádíme ve specifikaci na kartě produktu jako nosnost (pokud ji výrobce uvádí). Většina pennyboardu má nosnost do 100kg, některé do 75/80kg.

 

Jakou značku?

Značka výrobce a především barevný vzhled určuje Váš módní styl. Každá značka si zakládá na svém dobrém jménu, každá značka má okruh svých zákazníků. Některé značky preferují kompromisní kvalitu zpracování za extra nízkou cenu, některé se snaží nabídnout kvalitu za rozumnou cenu nebo nabídnou hned několik cenových kategorií odrážející kvalitu zpracování, což nemá vliv na funkčnost. Všechny pennyboardy v naší nabídce jsou plně funkční, kvalitní a certifikované, rozdíly jsou v materiálu, tvaru, barvách a konstrukci. Volba značky je na každém z Vás. V našem obchodě najdete kvalitní produkty za rozdílné ceny.

 

Konstrukce a tvar je u všech značek podobný:

- Deska je plastová podobného tvaru s tailem. Tail je zvednutá zadní část desky. Pozor na kvalitu materiálu, moc tvrdá nebo křehká deska se snadno zlomí, moc měkká deska se bude prohýbat a nebude stabilní při jízdě, nosnosti pennyboardu se pohybují od 80 do 100kg. Věnujte pozornost tvaru desky, některé desky jsou rovné, některé vypouklé, některé mají otvory, každému vyhovuje něco jiného. Věnujte pozornost povrchu desky, plastové pennyboardy mají většinou protiskluzovou mřížku s ruznými tvary, ale jsou i vyjímky s nalepovacím griptape.

- Trucky jsou kovové podvozky s polyuretanovým pouzdrem – bushingem. Bushing je polyuretanový váleček na trucku umožňující zatáčet, ovlivňuje také stabilitu jízdy. Kvalita trucku a propojení s bushingem ovlivňuje kvalitu zatáčení a stabilitu jízdy. Některé pennyboardy mají tvrdší bushingy a jsou tak méně zatáčivé, velká zatáčivost může být na škodu, záleží k čemu pennyboard používáme. Jezdec s malou hmotností (pod 40kg) může mít problém u méně zatáčivého pennyboardu zatočit, pak je nutné vyměnit bushingy za měkčí.

- Kolečka většího rozměru (60mm) z měkké polyuretanové gumy nebo PVC. Kolečka a ložiska významně ovlivňují jízdní vlastnosti. Větší kolečka mají pomalejší rozjezd, ale jsou zase rychlejší a naopak. Měkčí kolečka jsou pohodlnější a mají větší přilnavost než kolečka tvrdší, ale jsou nepatrně pomalejší a náchylnější na ostré předměty (kamínky). Tvrdost koleček se označuje číslem a písmenem, např. "87A", kdy nižší číslo znamená měkčí gumu a vyšší číslo tvrdší gumu, doplněno písmenem označující škálu tvrdosti pro měření. Tvar koleček ovlivňuje přilnavost, kdy hranatá hrana má větší přilnavost v zatáčkách a kulaté hrany se snadněji utrhnou do smyku – vhodnější pro slid (smykování). Rozhodující je také materiálové složení gumy (polyuretan, PVC) a jádra kolečka, které určuje kvalitu a životnost koleček.

- Ložiska ložiska v kolečku se označují podle přesnosti ABEC-1 - ABEC-15... (vyšší číslo = přesnější). Přesnější ložiska by měly být rychlejší. Důležitější než přesnost je však konstrukce a materiálové složení ložiska, která se většinou neuvádí. Ložiska v kolečkách je vhodné měnit při výskytu prvních problémů, čistění ložisek nemá význam. Při koupi nových ložisek se řídíme referencemi značky a k čemu jsou ložiska určeny, nikoli jen podle hodnoty ABEC. U nových pennyboardu se můžou kolečka točit různě, některé snadno, některé hůře, kdy se nejedná o vadu a nepoznáte tak ani kvalitu ložiska, kdy snadno točivé kolečko může mít nekvalitní ložisko s větší vůlí a proto se snadno točí, nebo to může být známka vysoce kvalitního ložiska... Hůře točící se kolečka můžou mít kvalitnější ložisko s malou vůlí a tedy vysokou přesností, kdy ložisko se uvolní až během používání a vydrží tak mnohem déle... Kvalitu ložisek poznáte až v praxi.

Pennyboard

Cena produktu, v čem je rozdíl?

Mnoha lidem nezáleží na kvalitě, ale spíše na ceně produktu a z tohoto důvodu máme v nabídce i pennyboardy za 499 Kč, je plně funkční a dá se na něm jezdit. Je to jako s auty... Trabanta, Škodovku nebo Mercedes?